Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?

Każdy rodzic z ogromną ciekawością obserwuje rozwój intelektualny i fizyczny swojego dziecka. Szczególnie w przypadku niemowlaków wyczekiwane są kolejne etapy. Pierwszy ząb sprawia mnóstwo radości najbliższym i stanowi kolejny kamień milowy. Nierzadko ząbkowanie poprzedzone jest wspólnie nieprzespanymi nocami, dlatego można przewidywać ten moment, choć nieraz jest on ogromnym zaskoczeniem. Przedstawiamy, kiedy można się spodziewać pierwszych zębów mlecznych u dziecka. Czy ten doniosły moment jest tuż za rogiem?

Kiedy można się spodziewać pierwszych ząbków u dziecka?

Zęby mleczne formują się już w okresie płodowym, jednak potrzeba czasu, aby przebiły się przez dziąsła dziecka. Zazwyczaj pierwszy ząbek można dostrzec pomiędzy 5 a 8 miesiącem życia dziecka. To nie jest reguła. Moment ten nie zawsze przypada w danym okresie. Może być to wcześniej, ale także i później. W przypadku pojawienia się zębów przed tym okresem, zachodzi ząbkowanie przedwczesne lub wczesne. Z kolei po 8 m.ż. następuje ząbkowanie opóźnione lub późne. Powody odchylenia od normy są przeróżne. Zazwyczaj wynika to z posiadanych predyspozycji rodzinnych czy płci dziecka. U chłopców pierwsze zęby pojawiają się później niż u dziewczynek. Czasem nieterminowe ząbkowanie może być symptomem pewnych zaburzeń, np. zaburzenia odżywiania, hipowitaminozy, zaburzeń genetycznych lub hormonalnych, wcześniactwa lub niskiej masy urodzeniowej.

Jakie są objawy ząbkowania?

Ząbkowanie nie należy do komfortowych procesów, dlatego dzieci wykazują wówczas nadmierną drażliwość i o wiele więcej płaczą. Rozregulowuje się sen i apetyt. Dodatkowo może wystąpić także podwyższona temperatura ciała. Szczególnie stany podgorączkowe i gorączka mogą zwieść rodziców, którzy będą przekonani o rozwijającej się chorobie. Działa to także w drugą stronę. Rodzice mogą być mylnie przekonani, że gorączka jest spowodowana ząbkowaniem.

Można spotkać się z twierdzeniem, że wzmożone ślinienie jest zwiastunem ząbkowania, jednak w rzeczywistości nie jest to ze sobą bezpośrednio powiązane. Dzieci zaczynają się intensywnie ślinić pomiędzy 2 a 3 m.ż., co jest w pełni fizjologicznym zjawiskiem i wiąże się z rozpoczęciem pracy ślinianek.

Zdecydowanie o ząbkowaniu świadczą rozpulchnione i swędzące dziąsła. O wiele częściej można zauważyć jak dziecko próbuje samodzielnie sobie ulżyć i gryzie przeróżne przedmioty czy swoje piąstki. Próby gryzienia doprowadzają do intensywniejszego ślinienia, dlatego dziecko o wiele łatwiej może podrażnić swoją skórę wokół ust. Skutkuje to wysypką, a nawet biegunką.

Ząbkowanie jest dość długim i powolnym procesem. Zęby kształtują się etapami, a poszczególne fazy mają różny okres trwania. Jak korona zęba przebija się przez dziąsło, to nadal formuje się korzeń zęba.

Kiedy wychodzą poszczególne zęby u dziecka?

Teoretycznie to dolne jedynki (siekacze przyśrodkowe) powinny wyjść jako pierwsze w okolicach 5-8 m.ż, a górne jedynki pomiędzy 8 a 11 m.ż. Po nich pojawiają się górne dwójki, czyli siekacze boczne (9-13 m.ż.), a następnie dolne dwójki (10-16 m.ż.). Po jedynkach i dwójkach przychodzi czas na czwórki. Najpierw górne (13-19 m.ż.), a później dolne (14-18 m.ż.). Kolej na trójki, czyli kły, które pojaiwjaą się pomiędzy 16 a 22 m.ż. Ostatnie są długie trzonowce (piątki) i zazwyczaj odbywa się to między 23 a 33 m.ż.

Kolejność może być kompletnie inna u dziecka, co nie świadczy o zaburzeniu czy chorobie. U dziecka może występować własny schemat ząbkowania. W razie wątpliwości należy udać się do lekarza pediatry lub stomatologa dziecięcego.