Duszący kaszel w nocy – poznaj skuteczne domowe sposoby

Męczy Cię duszący kaszel, który nie pozwala na spokojny sen? Jeśli atak kaszlu złapał Cię w środku nocy, a w domowej apteczce brak gotowych leków i syropów – wypróbuj domowe sposoby!

Kaszel suchy i mokry

Kaszel suchy czy mokry? To bez znaczenia, przedstawione domowe sposoby sprawdzą się w obu przypadkach. Nie musisz diagnozować się samodzielnie. Jeśli jednak zależy Ci na określeniu, z jakim kaszlem mam do czynienia, poniżej przedstawiamy główne różnice.

Kaszel suchy

Jeśli odczuwasz uczucie swędzenia i drapania w gardle, kaszlesz bez śluzu – możesz mieć do czynienia z kaszlem suchym. Jego przyczyny mogą być różne, na przykład infekcja wirusowa, podrażnienie dróg oddechowych poprzez alergeny lub dym.

Kaszel mokry

Podczas kaszlu mokrego, charakterystyczne jest tak zwane odkrztuszanie śluzu. Kaszel ten może być objawem infekcji dolnych dróg oddechowych – zapalenia płuc lub oskrzeli, może on również sygnalizować przewlekłą chorobę. W obu przypadkach konieczna jest natychmiastowa wizyta lekarska.

W trakcie leczenia kaszlu, metody dobierane są w zależności od jego przyczyny. Jeśli kaszel nie ustępuje w ciągu kilku dni, lub też pojawiają się inne towarzyszące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Domowe sposoby

Zarówno kaszel suchy jak i mokry potrafią dawać się we znaki podczas nocy, a przecież ostatnie, czego potrzebujemy podczas choroby, to brak snu i dodatkowe zmęczenie!

W poszukiwaniu ratunku, chwytamy się wielu sposobów. Poniżej dzielimy się jednymi z najlepiej sprawdzonych i rekomendowanych.

  1. Miód – nie bez powodu do wielu tabletek i pastylek na ból gardła lub kaszel dodawany jest składnik miodu. Jest to bardzo dobry produkt w walce z infekcjami dróg oddechowych. Łyżkę miodu dodaj do ciepłej wody, herbaty lub mleka. Pij gorące. Uwaga! Pamiętaj, aby nie podgrzewać miodu do temperatury powyżej 35°C – napój nadal będzie smaczny, ale straci on swoje właściwości lecznicze.
  2. Napar z siemienia lnianego – zalej gorącą wodą dwie łyżki siemienia lnianego, następnie przykryj i odstaw na około 15 minut, a następnie wypij całość.
  3. Inhalacje – przygotuj miskę/garnek, wlej gorącą wodę, a następnie dodaj sól fizjologiczną w przypadku kaszlu suchego, lub olejki eteryczne (eukaliptusowy, sosnowy) / napar z tymianku w przypadku kaszlu mokrego. Pochyl się nad miską i zakryj głowę ręcznikiem. Wdychaj przygotowaną inhalację przez 10-15 minut.
  4. Domowe syropy – istnieje wiele przepisów na domowe syropy. Jeden z nich podaje, aby do słoika wlać miód na wysokość 3/4, dodać pokrojoną na ćwiartkę cytrynę razem ze skórką, a na końcu posypać miksturę startym imbirem.
  5. Oklepywanie pleców – w tym przypadku instrukcja dla osoby, która jest w stanie Cię oklepywać: złóż razem dłonie (w łódeczkę) a następnie oklepuj plecy w kierunku dół-góra. Powtarzaj to co jakiś czas.
  6. Bańki – należy pamiętać, aby podczas stawiania baniek unikać kręgosłupa i okolic nerek (dolna część pleców). Należy stawiać je na plecach i klatce piersiowej w miejscach dobrze umięśnionych.
  7. Picie ziół – do ziół działających łagodząco, wykrztuśnie i ochronnie zaliczamy:
  • szałwia – posiada działanie wykrztuśne
  • tymianek – działa ochronnie, a także pomaga w pozbyciu się zalegającej wydzieliny w gardle
  • lukrecja – pomoże przy kaszlu i chrypce
  • prawoślaz i podbiał – podobnie jak szałwia, działa wykrztuśnie. Przynosi również ulgę dzięki nawilżaniu gardła i działaniu osłonowemu
  • lukrecja – wykazuje właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, ma też działanie wykrztuśnie. Lukrecja może przynieść ulgę przy chrypce i kaszlu

Działaj skutecznie

Najlepsze rezultaty osiągniesz, jeśli zaczniesz działać jak najszybciej. Nie czekaj, aż kaszel rozwinie się bardziej. Przedstawione domowe sposoby są bezpieczne i można je ze sobą łączyć, natomiast jeśli zmagasz się z chorobami przewlekłymi lub przyjmujesz na stałe leki bądź przechodzisz obecnie kurację antybiotykiem, warto skonsultować się z lekarzem przed podjęciem samodzielnego wspomagania się ziołami. Odpowiednie nawodnienie, to podstawa w walce z każdą infekcją – zarówno wirusową jak i bakteryjną. Dbaj o przyjmowanie płynów, minimum 1,5 litra dziennie, pamiętaj o prawidłowym nawilżaniu powietrza. Jeśli dopadł Cię już atak kaszlu, wypróbuj metodę dodawania miodu do napoju, zastosuj inhalację a także poproś kogoś o oklepywanie i/lub postawienie baniek. Postaraj się nie przemęczać, a także nie stresować nadmiernie. Przy odpowiedniej higienie i dbaniu o zdrowie, kaszel powinien ustąpić. Jeśli nie, skontaktuj się z lekarzem.

Podsumowanie

Wypróbuj sprawdzone domowe sposoby w walce z uporczywym kaszlem. Dość wybudzania się i bezsennych nocy! Działaj szybko i skutecznie. Większość z przedstawionych sposobów może być stosowana również zapobiegawczo, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.