Kolonoskopia – jak wygląda badanie? Jak właściwie się przygotować?

Przeprowadzenie właściwej diagnostyki to kluczowe zadania w celu osiągnięcia dobrego stanu zdrowia na długi czas. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób postanawia poddać się wielu, różnorodnym badaniom. Jednym z najczęściej przeprowadzanych jest kolonoskopia. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kolonoskopia – jak wygląda badanie? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Kolonoskopia – która charakterystyka badania

Zanim poznamy odpowiedź na pytanie kolonoskopia – jak wygląda badanie, warto scharakteryzować, w jakim celu wykonuje się tego typu diagnostykę. Jest to badanie, dzięki któremu możliwe jest obejrzenie wnętrza całego jelita grubego. Pozwala na wczesne wykrycie zmian chorobowych.

Jak należy przygotować się do przeprowadzenia kolonoskopii?

Kolonoskopia – jak wygląda badanie? Przede wszystkim w pierwszej kolejności, każdy pacjent musi właściwie przygotować się do przeprowadzenia badania. Należy przebrać się w otrzymaną odzież ochronną, a następnego położyć się na wskazanej leżance. Bardzo często lekarze każą położyć się pacjentowi na lewym boku, z podciągniętymi kolanami w kierunku brody. Przed wykonaniem kolonoskopii lekarz ocenia ogólny stan odbytu (czy nie znajdują się na nim przetoki, guzki krwawnicze, czy ropnie).

Jak przeprowadza się kolonoskopię?

Kolonoskopia – jak wygląda badanie? Do przeprowadzenia kolonoskopii niezbędne jest użycie giętkiego endoskopu (kolonoskopu) o grubości palca wskazującego. Wprowadzany jest specjalny wziernik z kamerą przez odbyt z własnym źródłem światła. Badanie wykonywane jest przez gastroenterologa, bądź inną doskonale wykwalifikowaną osobę.

W pierwszej kolejności lekarz, bądź pielęgniarka, smaruje odbyt pacjenta specjalną maścią, bądź żelem ze znieczuleniem. Pozwoli wprowadza się rurkę, która sukcesywnie jest przeprowadzana przez odbytnicę, zstępnicę, poprzecznicę i wstępnicę. Całemu badaniu może towarzyszyć poczucie rozpierania, wzdęcia, jak również skurcze w jamie brzusznej. Jest to uczucie całkowicie normalne, a cały zabieg, jeżeli jest przeprowadzany z zachowaniem maksymalnej sterylności, przez lekarza specjalistę, jest bezpieczny, i nie należy obawiać się o powstałe skutki uboczne.

Wokół kolonoskopii urosło bardzo wiele, różnego rodzaju obaw i leków. Tymczasem, gdy właściwie się do niej przygotujemy, będzie to badanie bezproblemowe, które sprawi, że uda nam się doskonale poznać stan naszego jelita grubego, jak również ocenić pracę całego układu pokarmowego.