Czy brak ochoty na współżycie w wieku 40 lat to poważny problem?

Brak ochoty na seks dotyczy przede wszystkim osób dojrzałych, które często czterdzieste urodziny mają za sobą. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna spadku libido, warto przyjrzeć się rozwiązaniom, dzięki którym poprawić można aktywność w tym aspekcie życia.

Brak ochoty na współżycie w wieku 40 lat – jak sobie z nim radzić?

Utrata libido wśród osób po czterdziestce nie jest niczym nienormalnym, a ma to związek z samym wiekiem. Jak wiadomo, przyczyną mogą być zmiany fizyczne lub też psychiczne. Jedną z częstszych przyczyn wystąpienia problemów z libido są problemy zdrowotne, które mogą objawiać się wystąpieniem groźnych dla zdrowia i życia chorób. Jedną z głównych przyczyn wystąpienia fizycznych problemów z libido są oczywiście wahania hormonalne, które związane są z naturalnymi procesami zachodzącymi w ludzkim organizmie.

Co powoduje brak ochoty na współżycie w wieku 40 lat?

Niestety coraz większa część społeczeństwa codziennie niszczy swój organizm. Jak do tego dochodzi? Osoby dorosłe, mające problemy zdrowotne bardzo chętnie korzystają z leków przepisywanych przez specjalistów. Leki te mogą pomagać w zapobieganiu rozwoju choroby, jednakże w wielu przypadkach wywołują niepożądany efekt, który przejawia się zmianami hormonalnymi. Do spadku libido mogą przyczynić się nie tylko choroby dotykające ciało oraz idąca za nimi terapia lekami, ponieważ coraz częściej w pożyciu przeszkadzać mogą zaburzenia lękowe.

Czy stres wpływa na współżycie seksualne?

Świat, w którym żyjemy, charakteryzuje się tym, że ludzie podatni na stres. Ciągła pogoń za pieniądzem może grozić wystąpieniem wysokiego poziomu stresu. Dotyczy to przede wszystkim życia zawodowego, które dla coraz większego grona osób staje się ważniejsze, niż bardziej przyziemne kontakty z drugim człowiekiem. Żyjąc w stresie, bardzo często zapomina się o drugiej osobie, a tym bardziej o wspólnej przyjemności. Spadek libido w wieku 40 lat dla wielu osób może być naturalnym procesem. Jak poprawić życie seksualne w związku? Oczywiście, w każdym związku przyczyna może być różna, toteż niezwykle ważne jest to, aby dojść do porozumienia. Rozmowa z drugą połówką, na pewno pozwoli przełamać bariery i dowiedzieć się więcej na temat potrzeb. Bez uczciwej komunikacji na temat potrzeb seksualnych, niemożliwe będzie życie w szczęśliwym związku.

Para z długim stażem, brak ochoty na współżycie w wieku 40 lat

Związek z drugą osobą to przede wszystkim platforma do wspólnego życia, której balans może być bardzo łatwo naruszony poprzez brak seksu. Po czterdziestce dochodzi do tak zwanego okresu przekwitania, w którym młody jeszcze organizm przeżyć może szok związany z początkiem starzenia się. Na brak ochoty na współżycie w wieku 40 lat wpłynąć może również tzw. kryzys wieku średniego, który dotyczy mężczyzn oraz kobiet. Jest to czas bardzo trudny dla psychiki okres, który może odzwierciedlać się spadkiem libido. Nawet jeśli kryzys wieku średniego dotyczy tylko jednej osoby w związku, to niestety również druga połówka może to odczuć.

Jak walczyć z brakiem ochoty na współżycie?

Osoby, które mają naprawdę zaawansowany problem ze współżyciem seksualnym po czterdziestce, powinny w pierwszej kolejności skorzystać z porad zaufanego seksuologa. Specjalista taki, dzięki fachowej wiedzy i umiejętnościom będzie mógł określić stopień zaawansowania problemu i pomoże stworzyć konkretne rozwiązanie, które przyczynić może się do naprowadzenia współżycia seksualnego do normalnego poziomu. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna wystąpienia problemów z libido, rozmowa z partnerem oraz skorzystanie z fachowych porad, na pewno zaowocuje poprawą.