Flawonoidy co to jest? Wszystko, co warto wiedzieć

W dzisiejszych czasach coraz częściej dbamy o własne zdrowie, chcąc zdobywać nową wiedzę, by prowadzić higieniczny tryb życia. Nic więc dziwnego, że dużą popularnością i zainteresowaniem cieszą się flawonoidy. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie; flawonoidy co to jest? Przyjrzyjmy się ciekawej kwestii z bliska.

Flawonoidy – krótka charakterystyka

Flawonoidy co to jest? W najbardziej ogólnym ujęciu są to fitozwiązki o strukturze polifenolowej. W praktyce oznacza to, że są to substancje, które naturalnie występują w roślinach. Ich cechą charakterystyczną są bogate wartości prozdrowotne. Dzięki swoim walorom flawonoidy zyskały miano witaminy P. Co więcej, warto wiedzieć, że do flawonoidów zalicza się ponad 10000 związków, a liczba wraz z biegiem badań i odkryć sukcesywnie wzrasta.

Rodzaje flawonoidów

Odpowiadając na pytanie, flawonoidy co to jest, warto dokonać ich klasyfikacji. To pozwoli na uzyskanie klarownej gamy wszystkich dostępnych związków. Wyróżnić można sześć głównych grup:

  • izoflawony,
  • flawony,
  • flawonole,
  • flawanole,
  • flawanony,
  • antocyjany.

Jakie właściwości zdrowotne wykazują flawonoidy?

Flawonoidy wykazują liczne właściwości zdrowotne. Na szczególną uwagę zasługuje ich silne działanie przeciwutleniające. W praktyce oznacza to, że są w stanie doskonale rozprawić się z wolnymi rodnikami, jak również chelatują jony żelaza i miedzi.

Flawonoidy to związki, które są także przeciwzapalne oraz przeciwalergiczne. Kwercetyna, która jest powszechnie znana wśród osób z alergiami, także jest flawonoidem.

Kolejną ich właściwością jest fakt, że wykazują silne działanie przeciwnowotworowe. Co więcej, ich suplementacja jest także wskazana w czasie chemioterapii. Badania i odkrycia naukowe pokazują, że flawonoidy wzmacniają działanie wielu leków i preparatów, które są stosowane w przypadku występowania takich przypadłości.

Związki wykazują również działanie przeciwmiażdżycowe. Przyczyniają się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, przez co powinny być stosowane przez osoby z nadciśnieniem. Warto także zaznaczyć, że wzmacniają i uelastyczniają ściany naczyń krwionośnych. To niezwykle cenna informacja dla osób, które próbują walczyć z żylakami, jak również z hemoroidami.

Flawonoidy czym są? Odpowiedź na tak postawione pytanie może być bardzo rozbudowana. Warto jednak znak podstawowe informacje, właściwości, jak również charakterystykę, by czerpać dla siebie, i swojego organizmu ich dobroczynne właściwości każdego dnia.