Ile chodzenie po schodach kcal spala? Czy jest to wystarczająca aktywność fizyczna w ciągu dnia?

Chodzenie po schodach to idealna aktywność dla osób, które nie mogą (lub nie chcą) ćwiczyć na siłowni, lub w bardziej zorganizowany sposób, a także dla tych, którzy trenują na co dzień, ale chcą pozostać aktywni przez cały dzień. Ale ile kalorii spalamy, wchodząc po schodach?

Czy chodzenie po schodach kcal spala dużo?

Chodzenie po schodach może wykonywać każdy, ponieważ niepotrzebny jest żaden specjalny sprzęt, ani infrastruktura, a co ważniejsze, jest to aktywność fizyczna uznawana za intensywną, ponieważ kiedy wchodzisz po schodach, przenosisz ciężar ciała przeciwko sile grawitacji. Dlatego też spalasz więcej kalorii na minutę niż podczas chodzenia po płaskim terenie, a nawet więcej niż w przypadku innych intensywniejszych ćwiczeń, typu pływanie, czy jazda na rowerze.

Ile dokładnie chodzenie po schodach kcal spala?

Szacuje się, że osoba o średniej wadze spala około 10 kalorii na minutę podczas wchodzenia po schodach. Jeśli przyjmiemy średnią 10 kalorii na minutę jako punkt odniesienia, możemy z grubsza oszacować ilość kalorii spalanych podczas wchodzenia po schodach przez różne okresy czasu:

  • 10 minut: 100 kalorii
  • 30 minut: 300 kalorii
  • 1 godzina: 600 kalorii

Liczby te są jedynie szacunkowe i będą różne w zależności od Twoich warunków fizycznych. Ponadto wchodzenie po schodach bardziej energicznie lub z większą intensywnością będzie oznaczać więcej spalonych kalorii.

Ostatecznie, jeśli chcesz uzyskać dokładniejsze oszacowanie kalorii spalanych podczas wchodzenia po schodach, polecamy skorzystać ze smartwatch’a obliczającego kalorie, który uwzględni Twoje indywidualne cechy.

Chodzenie po schodach spala podobną ilość kalorii co spinning

Jeśli kroki są pokonywane szybko, spalanie kalorii będzie nawet wyższe, ale nie ma potrzeby zwiększania prędkości; chodzenie w normalnym w normalnym tempie jest już energiczną aktywnością.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca dorosłym 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie lub 75 minut intensywnych ćwiczeń tygodniowo. Chodzenie po schodach jest dobrym sposobem na spełnienie, przynajmniej w dużej części, tych zaleceń (jeśli mieszkasz na wysokim piętrze), które przyczyniają się do zdrowego stylu życia i zapobiegania chorobom.

Czy chodzenie po schodach to wystarczająca aktywność w ciągu dnia?

Nie jest łatwo wygospodarować 30 minut na wchodzenie po schodach, ale nie jest to też konieczne. Każda ilość aktywności, na którą znajdziemy czas w codziennej rutynie, przyczynia się do spełnienia zaleceń WHO. Jest to odpowiednik „przekąsek” ale w świecie ćwiczeń, które według różnych badań pomagają poprawić wydolność krążeniowo-oddechową.

Kluczem jest świadomość wszystkich schodów, które otaczają Cię w codziennym życiu: w budynku, w którym mieszkasz, w centrum handlowym, w biurze i tak dalej. Jeśli wejdziesz po wszystkich schodach, które napotkasz, zamiast korzystania w windy, włączysz do rutyny małe dawki aktywności fizycznej, które mają znaczący wpływ na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Jest to skumulowany wysiłek, więc pod koniec dnia może się okazać, że wykonasz w sumie od 15 do 20 minut energicznych ćwiczeń, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, czyli spalisz 150 – 200 kalorii.

Czy schodzenie po schodach spala tyle samo kalorii?

Schodzenie po schodach jest lepsze niż jazda windą, ale nie jest tak energochłonną i intensywną aktywnością. Jest to ćwiczenie ekscentryczne, które działa na mięśnie w inny sposób, dlatego spalanie jest od 3 kalorii do 4,5 kalorii na minutę, czyli od 175 do 275 kalorii na godzinę.

Podsumowanie

Chodzenie to bardzo intensywne ćwiczenie, które pozwala spalić około 10 kalorii na minutę, oraz przyczyna się spełnienia 30-minutowej zalecanej dawki ćwiczeń dziennie.