Czy wiesz, że kluczem do płaskiego brzucha jest odpowiednie żywienie? Oczywiście ruch i aktywność fizyczna są zalecane i w znacznym stopniu mogą przyczynić się do osiągnięcia wymarzonej sylwetki, ale to właśnie to, co nakładamy na talerz, decyduje o tym, jak będzie wyglądać nasz brzuch. Aby osiągnąć zamierzony efekt, najlepiej połączyć zdrowe nawyki żywieniowe z ćwiczeniami i odpowiednią dzienną dawką ruchu. Dowiedz się, co należy wyeliminować ze swojej diety.
Brzuch robi się w kuchni
Powiedzenie ,,brzuch robi się w kuchni” jest dość popularne, możemy spotkać się z tym na wielu forach internetowych poświęconych odchudzaniu. Rzeczywiście, nie jest to mit. Odpowiednie żywienie to klucz do zgubienia oponki z brzucha i utrzymanie prawidłowej wagi. Jeśli dodamy do tego aktywność fizyczną, jesteśmy w stanie wyrzeźbić brzuch marzeń! Bez wykluczenia niektórych składników z diety, niestety rezultaty nie będą zadowalające. Zdrowe żywienie ma szereg korzyści, zarówno dla naszej sylwetki, jak i ogólnego zdrowia i samopoczucia, również psychicznego!
Jedzenie a walka o płaski brzuch
Ustaliliśmy już, że walka o płaski brzuch powinna rozpocząć się w kuchni. Czy to oznacza, że należy zrezygnować ze wszystkich ulubionych produktów i stosować surową dietę? Absolutnie nie! Zdrowe jedzenie to styl żywienia, którego możesz się nauczyć.
Czego unikać?
Podczas spalania tłuszczu z brzucha, należy pamiętać o produktach niedozwolonych, czyli takich, które mogą powodować wzdęcia, przyrost wagi, zaparcia, spowalnianie przemiany materii i złe samopoczucie. Wśród nich wymieniamy:
- Węglowodany proste – cukier, produkty z białej mąki, owoce
- Produkty wzdymające – cebula, pieczarki, karczochy, warzywa strączkowe i kapustne (groch, bób, kapusta, kalafior, fasola, brokuły)
- Słodycze
- Fast foody
- Potrawy wysoko przetworzone
- Nadmiar soli
- Produkty smażone w głębokim tłuszczu
- Tłuste sosy
Produkty dozwolone/wspomagające przemianę materii
- Produkty wysokobiałkowe – ryby, chude mięso, orzechy
- Kefir
- Jogurt
- Jajka
- Chudy twaróg
- Maślanki
- Produkty bogate w błonnik – pieczywo razowe i graham, kasze gruboziarniste, makaron razowy lub pełnoziarnisty, warzywa
Odpowiednie nawadnianie
W celu poprawy metabolizmu, uniknięcia wzdęć oraz odwodnienia i wdrożeniu zdrowego stylu żywienia, należy pić minimum 1,5 litra wody dziennie. Dokładną wartość wyliczamy na podstawie kg masy ciała. Oficjalnie przyjmuje się, że na 1 kg masy ciała, osoba powinna wypijać około 0,02 l wody.
Czego unikać?
Nawodnianie jest niezwykle ważne, jednak nie wszystkie napoje będą nam służyć. Co lepiej wyeliminować?
- Alkohol
- Napoje słodzone
- Napoje z laktozą w przypadku stwierdzonej nietolerancji
- Nadmiar kofeiny
- Energetyki
Napoje wspomagające odchudzanie
- Woda niegazowana – podstawa w każdej diecie
- Gorąca woda z cytryną z samego rana – pobudza układ trawienny
- Herbata imbirowa
- Herbata miętowa
- Zielona herbata
Podsumowanie
Wprowadzenie deficytu kalorii na początku drogi w walce o płaski brzuch, zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem. Nie wprowadzajmy żadnych restrykcyjnych diet na własną rękę, ponieważ może to być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a dodatkowo, możemy zmagać się w późniejszym czasie z tak zwanym efektem jojo, a więc naprzemiennym zrzucaniu kilogramów oraz przybieraniu na wadze. Spowodowane jest to nieprawidłowo przeprowadzaną dietą. Należy również pamiętać, że czasami nadmiar kilogramów lub uporczywe wzdęcia brzucha mogą być wynikiem choroby, jeśli cokolwiek Cię niepokoi, warto skorzystać z pomocy lekarza, dietetyka i/lub gastrologa, a także wykonać pakiet badań. Odpowiednie żywienie, nawadnianie oraz ruch fizyczny, to podstawa w walce o płaski brzuch. Po zgubieniu nadprogramowych kilogramów, dzięki ćwiczeniom możliwe jest wyrzeźbienie mięśni brzucha, a zachowanie odpowiednich nawyków żywieniowych i fizycznych pozwoli na utrzymanie formy i długotrwałe cieszenie się rezultatami.