Kiedy siać trawę termin – kilka ważnych informacji dla ogrodników

Osoby posiadające przydomowy ogród marzą o tym, aby mieć piękny, zielony trawnik. Taki, który będzie bujny i stanie się dumą. Wydawać by się mogło, że nie powinno to sprawiać większych problemów. Jednak realia są zupełnie inne. Założenie trawnika, a także sam proces koszenia zawsze powinny odbywać się zgodnie z pewnymi zasadami. Oto kilka wskazówek dla osób chcących założyć trawnik. Na co muszą one uważać?

Kiedy siać trawę termin – o czym nie można zapomnieć?

Są dwa dobre terminy na zakładanie trawnika. Pierwszy to wczesna wiosna. Najczęściej można zacząć działać już od połowy kwietnia do czerwca. Ewentualnie można się na to zdecydować na jesień. Można o tym pomyśleć już w połowie sierpnia. Ostateczny termin to początek października. W innych okresach nie ma sensu zabierać się za zakładanie trawnika, ponieważ nie uda się osiągnąć spodziewanego efektu. Na początku wiosny i wczesną jesienią są najlepsze warunki do tego, aby trawnik był piękny. Chociaż nie tylko wybór dobrej pory roku decyduje o tym. O czym jeszcze ogrodnik nie powinien zapomnieć?

Kiedy siać trawę termin – jaki dzień wybrać na wysiew?

Niektórzy sądzą, że trawę można siać każdego dnia. Błąd! Nigdy nie można decydować się na upalne dni, ponieważ ziemia będzie zbyt wysuszona. Upał może doprowadzić również do tego, że nasiona wyschną zanim przyjmie je ziemia. Mowa tu w szczególności o tych okresach, kiedy w najbliższym terminie nie są spodziewane deszcze. Z drugiej strony, nie można siać trawy w ulewie. Może się bowiem okazać, że opady deszczu doprowadzą do posklejania ziaren. W efekcie może to powodować pojawienie się chorób grzybicznych ziemi. Może jakaś trawa się pojawi, ale na pewno nie będzie ona tak piękna, jak się właściciel spodziewa. Najlepiej siać trawę w tym dniu, kiedy nie będzie mocnych podmuchów wiatru, a do tego nie będzie upałów oraz deszczu. Taka optymalna temperatura to pomiędzy 20 a 25 stopni Celsjusza.

Sianie trawnika – od czego zacząć?

Pomimo tego, że do dyspozycji ma się wiele różnych maszyn, najlepiej siać trawę ręcznie. W ten sposób uda się uzyskać spodziewane efekty, o ile zostanie przygotowane w odpowiedni sposób podłoże. O co należy zadbać? Oto kilka kroków, które należy wykonać:

  1. Na dany terenie nie mogą znajdować się żadne kamienie, gruz lub inne kamieniste zanieczyszczenia. Wszystkie trzeba usunąć.
  2. Ważne jest uprzednie sprawdzenie odczynu podłoża. Do wysiania trawy zaleca się odczyn pH pomiędzy 5,0 a 7,0.
  3. Teraz przyda się szpadel lub glebogryzarka. Pomogą one w spulchnianiu ziemi. To drugie urządzenie jest droższe, ale sprawia, że przy spulchnianiu nikt tak mocno się nie zmęczy.
  4. Czas na to, aby usunąć wszystkie chwasty. W tym kroku warto wykazać się dokładnością, ponieważ będzie można zyskać pewność, że na nowym trawniku nie znajdzie się dla nich miejsca.
  5. Następnym krokiem jest wyrównanie powierzchni.
  6. Na końcu należy utwardzić całą ziemię za pomocą specjalnego wału.

Teraz czas na to, aby posiać trawę. Osoby, które nie używają siewnika, powinny zapoznać się z informacjami na temat metody krzyżowe, polecanej przy wysiewie trawnika. Jest to jedna ze sprawdzonych metod, która polecana jest przez wiele osób. Nie jest ona skomplikowana, a jest w stanie sprawić, że nasiona zostaną równomiernie rozłożone na glebie.

Przed wysiewem trawy, należy zapoznać się z rodzajem ziemi, którą ma się we własnym ogródku. W ten sposób uda się w prawidłowy sposób dopasować nasiona. Może się bowiem okazać, że trawa nie kiełkowała przez to, że do tej pory wybierane były złe nasiona.