Jeśli w mieszkaniu gromadzi się zbyt dużo ciepła, odpoczynek lub wykonywanie jakichkolwiek zadań wewnątrz staje się nie do zniesienia. Jeśli chcesz ochłodzić swoje mieszkanie, nie martwiąc się o zużycie prądu, czytaj dalej.
1. Jak ochłodzić mieszkanie, wietrząc je z samego rana
Zalecamy wietrzenie domu z samego rana, najlepiej między siódmą a ósmą rano, ponieważ są to najchłodniejsze godziny w ciągu dnia. Najlepiej byłoby to zrobić przy użyciu techniki wentylacji krzyżowej, tj. tworząc prądy powietrza poprzez otwieranie okien i drzwi znajdujących się naprzeciwko siebie. Pozostaw okna półotwarte w najgorętszych godzinach i zasuń żaluzje, rolety lub zasłony. Ponadto, jeśli masz markizy na oknach, pozostaw je opuszczone w ciągu dnia.
2. Jak ochłodzić mieszkanie? Dodaj do wystroju rośliny i regularnie je podlewaj
Jeśli na tarasie, w oknach lub wewnątrz domu znajdują się rośliny, za każdym razem gdy je podlejesz, temperatura ulegnie obniżeniu. Obniży to również temperaturę elewacji zewnętrznej. Inną sztuczką jest pozostawienie miski pełnej wody i uzupełnianie jej w miarę parowania. Zasadź także rośliny po słonecznej stronie domu, aby zmniejszyć ilość światła słonecznego wpadającego przez okna.
3. Zmień zasłony i zwiń dywany
Zdejmij ciężkie zasłony i zwiń dywany przed nadejściem intensywnych upałów. Latem dobrym pomysłem jest pozostawienie czystych podłóg w domu i zasłonięcie okien roletami z białego lub jasnego materiału. Bardzo skuteczne jest również zwilżenie zasłon wodą, aby zwiększyć świeżość przepływającego przez nie powietrza.
4. Spróbuj schłodzić podłogi
Jeśli chcesz uzyskać prawdziwe uczucie świeżości w domu, w przypadku podłóg ceramicznych, szoruj tarasy, balkony i dowolną podłogę w wewnątrz domu rano zimną wodą. Jest to bardzo skuteczna metoda obniżania temperatury.
5. Jak schłodzić łóżko przed snem?
Jeśli wysoka temperatura nie pozwala ci zasnąć, schłódź łóżko, owijając butelkę lodowatej wody w ręcznik. Połóż ją na łóżku/poduszce przed pójściem spać, a przekonasz się, że ciepło nie utrudni Ci snu.
6. Używaj bawełnianej lub jedwabnej pościeli
Jeśli wysoka temperatura przeszkadza Ci, szczególnie przed snem, koniecznie wybierz pościel bawełnianą lub jedwabną, ponieważ mają one tendencję do gromadzenia znacznie mniej ciepła.
7. Unikaj źródeł ciepła
Nie trzymaj zbyt wielu świateł, piekarnika lub kuchenki włączonej zbyt długo. Nawet telewizor lub inne urządzenia generujące ciepło mogą spowodować znaczny wzrost temperatury w mieszkaniu.
8. Używaj wentylatorów i wzmocnij ich działanie
Nie bez powodu wentylatory nigdy nie wyszły z mody, a to dlatego, że są jednym z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów na schłodzenie dowolnego obszaru. Mają one również tę zaletę, że można je umieścić w pewnej odległości i umieścić je na stałe lub mobilnie. Dobrym pomysłem jest umieszczenia przed nimi metalowej miski wypełnionej lodem i gruboziarnistą solą, aby emitowane przez nie powietrze było jeszcze chłodniejsze.
9. Gotuj o poranku i używaj okapu
Idealną porą na gotowanie, kiedy temperatury są wysokie, jest bez wątpienia poranek. Ponadto, jeśli unikniesz używania piekarnika i palników, naturalnie unikniesz podniesienia temperatury w mieszkaniu. Staraj się gotować zimne potrawy, takie jak sałatki, zimne kremy i inne przepisy, które nie wymagają gotowania.
Podczas gotowania należy zawsze włączać okap, aby w kuchni nie gromadziło się ciepło. Dzięki temu, oprócz pozbycia się nieprzyjemnych zapachów, wydalane jest ciepło, które gromadzi się podczas gotowania z kuchenki, więc jest to dobry sposób na wyeliminowanie źródeł ciepła z domu.
Podsumowanie
Najskuteczniejszymi metodami ochłodzenia mieszkania jest między innymi wietrzenie mieszkania o poranku, zainwestowanie w rolety dobrze izolujące światło, dodanie do wystroju wnętrz roślin, używanie wentylatorów, a także unikanie gotowania w najgorętszych porach dnia.