Starość to trudny okres w życiu. Człowiek musi sobie wówczas radzić z wieloma dolegliwościami wynikającymi ze starzenia się organizmu. Wśród często występujących objawów zaawansowanego wieku należy wymienić demencję starczą. Na jej temat panuje sporo mitów – przede wszystkim wielu ludzi uważa, że demencja zawsze oznacza nadchodzącą śmierć starszej osoby. W rzeczywistości demencja objawia się na różne sposoby i może mieć szereg etapów. Warto dowiedzieć się na jej temat więcej, bowiem tylko zrozumienie jej pozwoli na zapewnienie osobie starszej należytej opieki.
Demencja starcza – czym jest i jak się objawia?
Demencja starcza to zbiorcza nazwa całej grupy chorób mózgu, dotykających przede wszystkim osoby w podeszłym wieku. Należy do nich m.in. choroba Alzheimera, choć lista możliwych przyczyn demencji jest dłuższa.
Demencja objawia się na różne sposoby. Najczęściej są to problemy z pamięcią, komunikacją oraz logicznym rozumowaniem. Osoba nią dotknięta może nie pamiętać nawet bliskich sobie ludzi czy mieć trudności z prawidłowym postrzeganiem rzeczywistości.
Czy z demencją można żyć?
Demencja starcza a śmierć to złożone zagadnienie. Wbrew temu co sądzi wielu ludzi, pojawienie się objawów demencji nie oznacza natychmiastowej śmierci. Średnia długość życia z demencją wynosi od 8 do 14 lat. Warto jednak pamiętać, że jest to jedynie średnia – przy odpowiedniej opiece i leczeniu można żyć o wiele dłużej. Niestety, jakoś życia pogarsza się nieodwracalnie, a wraz z postępowaniem choroby osoba ma coraz większe problemy w samodzielnym funkcjonowaniu.
Leczenie demencji starczej
Demencja jako choroba jest nieuleczalna. Kiedy zaczyna dotykać mózg starszej osoby wywołuje zmiany, których nawet nowoczesna medycyna nie jest w stanie cofnąć. Stosuje się jednak leczenie objawowe, które może być bardzo skuteczne w spowalnianiu rozwoju choroby. Stosuje się dwa podstawowe rodzaje leczenia:
- Leczenie farmakologiczne. Niektóre leki wspierają pracę mózgu i spowalniają jego degradację. Prawidłowo dobrane leczenie może znacznie przedłużyć możliwość normalnego funkcjonowania u osoby z demencją.
- Ćwiczenia umysłowe. Specjalnie dobrane ćwiczenia pozwalają na zachowanie dobrej kondycji mózgu przez długi czas.
Jak dbać o osobę z demencją?
Osoba z demencją wymaga cierpliwości i zrozumienia, szczególnie ze strony bliskich. Samo leczenie to nie wszystko – codzienna opieka i odpowiednie traktowanie takiej osoby ma olbrzymie znaczenie. Czasami nawet proste i niepozorne rzeczy mogą bardzo pomóc starszej osobie i zapewnić jej komfortowe życie przez długi czas. O czym najbardziej trzeba pamiętać?
Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku. Dobrze dobrany dla możliwości danej osoby trening jest niezbędny, aby ciało funkcjonowało prawidłowo. Sport poprawia samopoczucie, ale też wspiera funkcjonowanie mózgu, wzmacnia odporność i poprawia krążenie.
Ćwiczenia umysłowe
O tym napisaliśmy już wcześniej. Osoba z demencją nie może rezygnować z aktywności umysłowej. Warto wykonywać z nią nawet proste ćwiczenia na pamięć czy logiczne myślenie. Mózg, który stale pracuje będzie o wiele wolniej poddawał się demencji.
Zdrowa dieta
Dieta może dostarczyć do organizmu wielu składników odżywczych, których potrzebuje mózg do prawidłowego funkcjonowania. Nigdy nie można jej zaniedbywać. Bardzo ważne jest również picie odpowiedniej ilości wody.
Nie rezygnuj z osoby z demencją!
Demencja starsza jawi się jako przerażająca dolegliwość, która odbiera wszelką nadzieję. Faktycznie, jest to bardzo trudna choroba, na którą trudno się przygotować. Ważne jest jednak to, aby pamiętać, że samo pojawienie się demencji nie jest od razu wyrokiem. Osoba z objawami może żyć przez kilkanaście lat, zanim jej stan pogorszy się całkowicie i odetnie jej kontakt z rzeczywistością.
Ważne jest, aby zapewnić osobie starszej odpowiednią opiekę. Cierpliwość, wsparcie i zrozumienie dla jej problemów również jest bardzo istotne.