Cykl miesiączkowy powinien trwać 28 dni, jednak jest to wartość przybliżona. Prawidłowy cykl trwa między 21 a 35 dni, wraz z wiekiem może dochodzić do różnego rodzaju zaburzeń. U 40-letniej kobiety zaburzenia miesiączkowania mogą mieć wiele przyczyn, dlatego warto zastanowić się nad tymi czynnikami, które mają znaczny wpływ na przebieg owulacji.
Jakie są normy i ile trwa okres u 40 latki?
Ostatnia miesiączka w zależności od kobiety może nastąpić pomiędzy 45 a 55 r.ż. W czasie menopauzy, krwawienie menstruacyjne jest coraz bardziej nieregularne, z czasem zupełnie ustępuje. Zanim dojdzie do całkowitego ustania, kobieta musi zmierzyć się z dolegliwościami, które są charakterystyczne dla okresu przekwitania. Objawy charakterystyczne dla okresu przekwitania to:
- uderzenia gorąca,
- rozdrażnienie,
- zaburzenia związane ze snem,
- zawroty głowy,
- kołatanie serca,
- bóle stawowo-mięśniowe.
Ile trwa okres u 40 latki i jakie są objawy menopauzy?
Objawy menopauzy mogą się pojawić w każdym wieku. Wiedz, że czasem są one na tyle niespecyficzne, że lekarz nie będzie w stanie połączyć ich z klimakterium. Pierwsze objawy mogą pojawić się już na pięć lat przed zakończeniem krwawienia. Te pierwsze objawy to najczęściej poza nieregularnymi miesiączkami, zbyt skąpym bądź zbyt obfitym krwawieniem, także uderzenia gorąca, pocenie się, nadmierna nerwowość, zaburzenia rytmu serca, bółe głowy, problemy ze snem. męczliwość, trudności w koncentracji.
Okres premenopauzalny trwa od dwóch do pięciu lat, w tym czasie mogą nastąpić nieregularne, przedłużone lub skrócone krwawienia. Powinna.o tym pamiętać każda kobieta, która ukończyła 40 r.ż.
Ile trwa okres u 40 latki i jak określić obecność menopauzy?
W celu określenia obecności menopauzy należy udać się do lekarza ginekologa, który po dokonaniu takiego zgłoszenia przez pacjentkę wykona szereg badań kontrolnych. Badania te, w tym te hormonalne pozwolą określić przebieg prawidłowego leczenia.
W okresie menopauzy wskazane jest, by częściej niż dotychczas udawać się na wizyty do ginekologa z tego powodu, że okres ten związany jest z narastającymi obawami, które doświadczony lekarz rozwieje. Kobieta, która czuje się nieswojo, odczuwa potrzebę sięgnięcia po poradę specjalisty, powinna z tej możliwości skorzystać, w ten sposób zadba także o sferę psychiczną.
Badania ginekologiczne kobiet po 40. – bilans czterdziestolatki
Przekroczenie 40. roku życia dla wielu kobiet nadal stanowi pewną symboliczną smugę cienia, całkowicie niesłusznie. Marzenia i plany nadal są możliwe do zrealizowania, potrzebne jest tylko zaufanie specjaliście. Warto zadbać o zdrowie, dlatego wskazane jest, by wykonać badania profilaktyczne. Badania podstawowe po 40. to:
- morfologia, OB, badanie krwi stanowi podstawę oceny stanu zdrowia.
- profil lipidowy, pozwala ocenić gospodarkę tłuszczową w organizmie.
- poziom cukru, oznaczenie stężenia glukozy we krwi pozwala ocenić ryzyko cukrzycy.
- stężenie hormonów tarczycy, poziom ten warto zbadać gdy zwiększa się poziom nerwowości, zaburzenia emocjonalne.
- próby wątrobowe, badanie pozwala wykryć m.in. przewlekłe choroby tego narządu.
- badanie ogólne moczu, pozwala rozpoznać choroby nerek, wątroby, dróg moczowych.
Ważne jest także, by wykonać USG jamy brzusznej, które to badanie pozwoli na ocenę narządów położonych w brzuchu.
Krwawienie po menopauzie
Kobiety udają się często do ginekologa z problemem krwawienia po menopauzie. Dolegliwość ta najczęściej wiąże się ze zmianami zanikowymi błony śluzowej macicy i pochwy, które powstają na skutek ustania czynności hormonalnych jajników. Krwawienia w wielu przypadkach wiążą się również z przerostem endometrium. Krwawienie po menopauzie nie jest objawem miesiączki.
Reasumując, kobieta po ukończeniu 40 r.ż. może przeżywać nieregularne miesiączki, co związane jest ściśle ze zbliżającą się menopauzą. Zaburzenia miesiączkowania mogą wiązać się też z innymi czynnikami np. z wystąpieniem torbieli jajnika, cukrzycy, nowotworów, endometriozy, przedwczesnego wygasania jajników. Wskazane jest, by trzymać rękę na pulsie, częściej niż dotychczas kontaktować się z zaufanym ginekologiem. Krwawienia po menopauzie nie mają związku z cyklem miesiączkowym, należy jednak bacznie przyjrzeć się tej sprawie, mając na względzie własne zdrowie.