Menopauza to z całą pewnością jeden z najtrudniejszych momentów w życiu każdej kobiety. To pewnie rodzaju przełom, który wiąże się z prawdziwą burzą hormonów, finalnie prowadząc do zaniku comiesięcznego krwawienia. Pomimo to, u niektórych kobiet pojawia się krwawienie po menopauzie. Dlaczego tak się dzieje? Czy jest to niebezpieczne? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Menopauza- co to jest?
Zanim omówimy krwawienie po menopauzie, na samym początku warto zacząć od tego, czym ona w ogóle jest. Najprościej mówiąc, jest to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Po jej wystąpieniu, przez 12 kolejnych miesięcy, nie będzie można zaobserwować krwawienia. To naturalny cykl w życiu każdej kobiety, który związany jest z fizjologicznym ustaniem czynności hormonalnych jajników. Występuje w różnym wieku, jednak przeważnie ma miejsce w okolicach 50- 52 roku życia.
Kiedy mówimy o krwawieniu po menopauzie?
Proces menopauzy jest niezwykle indywidualny, przebiega w różnych sposób u każdej z nas. Po pierwsze miesiączki stają się coraz bardziej nieregularne, jak również mniej obfite. Jeśli jednak od ostatniego plamienia, bądź krwawienia, minęło 12 miesięcy, i pojawiły się upławy, bądź krew, wówczas mówimy o krwawieniu po menopauzie.
Przyczyna wystąpienia krwawienia po menopauzie
Dlaczego mogą wystąpić krwawienia po menopauzie? Przede wszystkim jest to spowodowane atrofią nabłonka pochwy. Inaczej nazywane jest to ścieczeniem pochwy. To sprawia, że nawet najmniejszy uraz mechaniczny będzie prowadzić do krwawienia.
Czy krwawienie po zakończeniu menopauzy to powód do zmartwienia?
Jeśli występuje krwawienie po menopauzie, jest to stan, który w zdecydowanej większości przypadków wymaga podjęcia właściwych kroków diagnostycznych. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że nie należy bagatelizować nawet najmniejszych plamień, czy krwawienia. To także jest bezpośredni sygnał do wykonania właściwych badań, czy konsultacji z lekarzem specjalistą.
Oprócz tego, że pochwa jest delikatna, podatna na urazy i uszkodzenia, krwawienie po procesie menopauzie może być pierwszym symptomem nowotworu endometrium. Co więcej, ryzyko zachorowań na tego typu dolegliwości znacząco wzrasta właśnie po okresie menopauzy. Nic więc dziwnego, że właściwa, rzetelna diagnostyka problemu, odgrywa tak pierwszorzędną rolę.
Zadbaj o swoje zdrowie i na bieżąco obserwuj zachodzące w nim zmiany, by cieszyć się doskonałą kondycją organizmu przez długi czas.