Katar u noworodka – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Nowo narodzone dziecko to prawdziwe oczko w głowie dla wszystkich rodziców, czy opiekunów prawnych. Jest to mały cud, dla którego chcemy zapewnić wszystko, co najlepsze. Nic więc dziwnego, że katar u noworodka, jak również każda inna choroba, niejednokrotnie wzbudzają ogromny lek, strach, jak również stres. Jak postępować z katarem? Czy jest groźne w pierwszym miesiącu życia? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Czym zwalczać katar u noworodka?

Katar u noworodka zdarza się częściej, niż może się to nam wydawać. Mała, krucha istota, wyjęta z brzucha Mamy, musi sama stawiać czoło wielu, różnorodnym warunkom atmosferycznym, pomimo opieki Mamy i Taty. Nic więc dziwnego, że katar u noworodka przytrafia się bardzo wielu rodzicom i ich dzieciom. Wszystkie środki do nosa na katar są przeznaczona to użycia od 3 miesiąca życia. Jeśli chcemy zwalczyć katar u noworodka, do naszej dyspozycji pozostają dwa środki dostępne w każdej aptece. Pierwszym z nich jest sól fizjologiczna. Zamknięta w wygodnych ampułkach pozwala na komfortowe zakrapianie nosa dziecka. Drugą opcją, którą bez obaw możemy zastosować, jest woda morska. Najczęściej zamknięta w wygodnym dyfuzorze, który delikatnie rozpyla środek po całej powierzchni nosa dziecka. Są to środki, które odtykają zatkany nos, nawilżają błonę śluzową nosa, przyczyniając się do szybszego zwalczania zatkanego nosa.

Kataru u noworodka a właściwie urządzenie do odsysania wydzieliny

By katar u noworodka nie spływał po tylnej ścianie gardła, jednocześnie atakując oskrzela, czy płuca, należy od czasu do czasu, mniej więcej 5- 6 razy dziennie, odciągać nieżyt nosa, jaki pojawił się u dziecka. W tym celu na rynku pojawiło się wiele, różnorodnych akcesoriów do wyboru. Możemy zdecydować się na:

  • gruszkę,
  • aspirator ręczny,
  • aspirator elektryczny,
  • „katarek”, który można podłączyć do odkurzacza

i inne. Wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i upodobań każdego rodzica.

Katar u noworodka – zadbaj o właściwą pozycję podczas snu

By katar u noworodka nie schodził w niższe partie ciała, z całą pewnością należy zadbać o właściwą pozycję snu dziecka. W tym celu, na czas kataru, należy lekko unieść materac, na którym śpi noworodek. W tym celu pod jego wewnętrzną warstwę można podłożyć zrolowany ręcznik, poduszkę, która umieszczana jest na parapetach, czy inne wkłady, które delikatnie uniosą materac. Możemy wybrać także opcję całonocnego noszenia i bujania dziecka.

Jakie mogą być skutki wystąpienia kataru u noworodka?

Katar u noworodka może wywołać różne skutki. Tak małe dziecko nie umie samodzielnie pozbyć się wydzieliny, przez co tak priorytetową jest właściwa pielęgnacja nosa. W wyniku kataru niejednokrotnie może pojawić się m.in.:

  • kaszel,
  • zapalenie oskrzelików,
  • zapalenie krtani,
  • zapalenie tchawicy,
  • zapalenie płuc

i wiele innych.

Zachowuj spokój i opanowanie – katar u noworodka to jedna z waszych pierwszych infekcji

Wiele osób wraz z nadejściem pierwszego kataru u ich dziecka, odchodzi od zmysłów, martwiąc się, jak rozwinie się infekcja. Tymczasem warto pamiętać, że każda infekcja bez użycia antybiotykoterapii buduje układ odpornościowy. Katar u noworodka to jedna z pierwszych infekcji, jakie będą zdążać się jeszcze niezliczoną ilość razy u każdego dziecka- jest to naturalny proces, przez który musi przejść każdy mały człowiek. Jeśli więc przyjdzie katar u noworodka, zachowuj spokój, opakowanie, dając Maluchowi właściwe wsparciem i siłę do walki z chorobą, a zły czas minie dla całej rodziny w mgnieniu oka.