Wszyscy rodzice, zwłaszcza ci świeżo upieczeni, martwią się rozwojem swojego niemowlaka. Szczególne wątpliwości budzą tak zwane kamienie milowe, między innymi samodzielne siadanie. Kiedy dziecko siada? Jest to sprawa indywidualna i zależy od rozwoju mięśni oraz układu kostno-stawowego, specjaliści wyznaczają jednak widełki, w których powinno zmieścić się każde dziecko.
Kiedy dziecko siada samodzielnie?
Niemowlaki powinny być regularnie oglądane przez pediatrę i to z nim najlepiej jest rozmawiać o rozwoju swojego dziecka. Nic nie może się jednak równać z obserwacją dokonywaną przez rodzica, który ma dziecko na oku każdego dnia.
Najczęściej mówi się o tym, że niemowlaki siadają w okolicy 6.-8. miesiąca życia, ale to wcale nie musi być prawda w naszym przypadku, ponieważ normy wyznaczone przez specjalistów zajmujących się rozwojem dzieci są dużo szersze. Mówią one o konkretnych widełkach, w których powinno zmieścić się dziecko, by rodzic nie musiał się niepokoić. Na opanowanie sztuki siedzenia bez podparcia niemowlę ma czas między 4. a 9. miesiącem życia.
Od czego zależy kiedy dziecko siada?
To, kiedy dziecko siada, zależy od stopnia rozwoju jego mięśni oraz układu kostno-stawowego, ale też od jego stanu zdrowia, a nawet od okoliczności porodu. Dziecko doskonale wie, na co może sobie pozwolić w danym momencie i uparcie próbuje posiąść nowe umiejętności, kiedy tylko jest na to gotowe. Żeby mogło usiąść, najpierw musi stabilnie trzymać głowę, a następnie nauczyć się opierać na łokciach i podciągać nogi pod brzuch. Chociaż brzmi to prosto, dla niemowlaka to trudne umiejętności wymagające wielu tygodni codziennych ćwiczeń.
Czy można sadzać dziecko, które nie siedzi samodzielnie?
Jednym z najgorszych błędów, przed którym przestrzegają fizjoterapeuci jest sadzanie dziecka na siłę. Specjaliści są zgodni co do tego, że jest to bardzo szkodliwe dla przyszłej postawy dziecka, ponieważ zaburza naturalny rozwój mięśni i układu szkieletowego. Może to skutkować skrzywieniem i nawracającymi bólami kręgosłupa.
Warto pamiętać, że to kiedy dziecko siada samodzielnie, nie ma najmniejszego znaczenia, o ile nie przekroczyło 9. miesiąca życia i nie pojawiły się żadne dodatkowe niepokojące objawy. Nie ma zatem żadnej potrzeby, by przyspieszać moment samodzielnego siedzenia.
Co robić, kiedy dziecko nie siada?
Jeśli cokolwiek niepokoi rodziców, powinni zgłosić się do specjalisty. W pierwszej kolejności warto porozmawiać z pediatrą, ale trzeba mieć świadomość, że najbardziej kompetentną osobą, zajmującą się rozwojem motorycznym, jest fizjoterapeuta. Dobry fachowiec jest niezbędny kiedy dziecko siada zbyt późno lub w ogóle nie dokonuje takich prób. Podczas wizyty oceni, czy występuje jakiś problem, a w razie konieczności podejmie się rehabilitacji lub skieruje rodziców w odpowiednie miejsce.
Jak stymulować rozwój mięśni odpowiedzialnych za siadanie?
Nie można sadzać dziecka na siłę, ale należy zapewnić mu odpowiednie warunki do naturalnego rozwoju mięśni odpowiedzialnych za możliwość utrzymania pozycji siedzącej.
Zabawy i ćwiczenia stymulujące rozwój motoryczny to między innymi:
- kładzenie niemowlaka na brzuszku
- układanie wokół dziecka zabawek, by musiało po nie sięgać
- delikatne turlanie niemowlakiem na miękkim podłożu
- wykorzystywanie maty edukacyjnej w celu ćwiczenia sięgania i podnoszenia głowy
To, kiedy dziecko siada, zależy od wielu czynników. W większości przypadków należy uzbroić się w cierpliwość i czekać na gotowość niemowlaka, na co dzień stymulując jego rozwój przez zabawę. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących rozwoju motorycznego warto skonsultować się z fizjoterapeutą.