Czym jest fetysz? – odpowiadamy

Fetysz to bardzo szerokie pojęcie, które ma różne znaczenie, zależne przede wszystkim od kontekstu. Warto dowiedzieć się więcej na temat znaczenia tego słowa oraz jego pochodzenia.

Co jest fetysz?

Bardzo ciekawym faktem jest to, że słowo fetysz pochodzi z języka portugalskiego i oznacza ono oryginalnie, nic innego jak zaklęcie lub czar. Kiedy zaczęto używać tego słowa? Według zapisków pochodzących z pierwszych portugalskich wypraw kolonialnych, słowo to było wykorzystywane do opisania nieznanych ówcześnie przedmiotów. Czym były te przedmioty? Były to przede wszystkim wszelkie, uznawane za magiczne wytwory ludzkich rąk, które według miejscowej ludności miały mieć magiczne właściwości. Bardzo często takimi przedmiotami posługiwali się szamani.

Fetysz – co oznacza?

Oczywiście fetysz nie oznacza tylko szamańskich przedmiotów, z biegiem lat, bo w wieku XIX słowo to zyskało nowe znaczenie. Słowo to zostało zaadaptowane w wielu naukach, takich jak socjologia czy też etnologia. Nauki te ściśle związane z kulturą człowieka przyczyniły się do tego, że fetyszami zaczęto nazywać różnego rodzaju formę seksualnych upodobań, odbiegających od tematów uważanych za normalne. Przykładem tego, może być fakt, że fetysze to po prostu sytuacje lub przedmioty wzmagające u danej osoby podniecenie seksualne.

Fetysze w seksuologii – co warto wiedzieć?

Bez dwóch zdań, słowo to kojarzy się głównie z seksem. Co ono dokładnie oznacza? Według ekspertów fetysz odnosić ma się do różnych, często bardzo specyficznych zainteresowań seksualnych. Jak wiadomo, ludzie różnią się od siebie pod wieloma względami, a dotyczy to również zainteresowań związanych z seksem. Wiele może odczuwać satysfakcję seksualną podczas danej sytuacji, a nawet widząc jakiś przedmiot. Warto nadmienić, że najczęściej fetysze wywoływane są widokiem danej części ciała, czy też w przypadku kontaktu z bielizną. Internet to bogate źródło wiedzy na temat fetyszy oraz różnorakich pociągów seksualnych. Wiele osób uważać może, że aktualnie posiadane zainteresowania seksualne mogą wywołać obrzydzenie lub też niechęć drugiej osoby. Każdy człowiek jest wolny z natury, więc jego pociągi seksualne nie są niczym nienaturalnym. Warto otworzyć się przed swoim partnerem, ponieważ życie jest zbyt krótkie, aby nie być spełnionym.

Nauka o fetyszach – co warto wiedzieć?

Najczęściej spotykanymi fetyszami u mężczyzn oraz kobiet są te związane z daną częścią ciała lub też przedmiotami. Wielu Panów ma fetysz stóp oraz bielizny. Warto mieć na uwadze to, że fetysze mogą być bardzo różne i często partnerzy seksualni pod tym względem mogą się mocno różnić. Czasy, w których żyjemy, charakteryzują się ogromną wolnością, z tego też powodu, fetysze zostały uznane za coś normalnego. Oczywiście, fetysze te muszą być bezpieczne nie tylko dla osoby, która ma dane zainteresowania, ale przede wszystkim dla osób wokół. Jeśli fetysz dotyczy drugiej osoby to oczywiste jest to, że musi ona wyrazić zgodę. W innym wypadku dojść może do naruszenia nietykalności cielesnej, czy też gwałtu.

Mam fetysz – czy to coś złego?

Niestety, niektóre fetysze mogą być społecznie uznane za niebezpieczne oraz obrzydliwe. Nie wszystko akceptowane jest na równym poziomie przez społeczeństwo, toteż czasami warto zastanowić się nad tym, czy odkrycie swojej tajemnicy będzie dobrym pomysłem. Inna sprawa dotyczy związków, szczególnie tych z wieloletnią tradycją. Kochająca partnerka, czy też partner na pewno nie zareagują źle w przypadku fetyszu uznawanego za społeczeństwo za nienormalny”. Osoby, które nie są pewne sytuacji swoich fetyszy, powinny przede wszystkim skonsultować się ze specjalistą, którym może być np. seksuolog.