Skuteczne domowe sposoby na hemoroidy ziemniak – czy to działa?

Z powodu siedzącego trybu życia i niewielkiej aktywności fizycznej u coraz większej grupy osób pojawia się problem z hemoroidami. Skarżący się na nieprzyjemne dolegliwości pacjenci często próbują poradzić sobie z tym samodzielnie i szukają różnych domowych sposób, które będą mogły przynieść im ulgę. Powszechnie polecane są np. ziemniaki. Czy faktycznie okażą się skuteczne w walce z hemoroidami?

Domowe sposoby na hemoroidy ziemniak — co warto wiedzieć?

Najważniejszą sprawą w leczeniu hemoroidów jest szybkie zareagowanie na pojawiające się objawy. Zwlekanie z wizytą u specjalisty i ignorowanie problemu może zakończyć się nawet koniecznością wykonania zabiegu chirurgicznego. Zanim jednak do tego dojdzie, często specjaliści zalecają, aby spróbować domowych metod leczenia. Jedną z częściej polecanych kuracji jest ta z wykorzystaniem ziemniaka. W jaki sposób miałoby się to odbywać?
Jeśli chce się zastosować ziemniak w walce z hemoroidami, należy wystrugać z niego niewielki fragment przypominający czopek. Następnie trzeba wieczorem umieścić go w odbycie i wyjąć dopiero nad ranem. Jakie działanie ma ziemniak? Może przyczynić się do:

  • złagodzenia bólu,
  • zahamowania procesów zapalnych,
  • zwiększenia napięcia naczyniowego.

Domowe sposoby na hemoroidy ziemniak czy miód?

Wiedzieć trzeba, że wykonany z ziemniaka czopek nie jest jedyną często polecaną metodą walki z hemoroidami. Równie często poleca się zastosowanie do tego celu miodu. W jaki sposób trzeba go użyć, aby mógł on przynieść ulgę w tym nieco wstydliwym problemie zdrowotnym? Być może nie każdy o tym wie, lecz miód ma bardzo silne właściwości bakteriobójcze, co może pozytywnie wpłynąć na walkę z hemoroidami. Użycie miodu jest dodatkowo bardzo wygodne, ponieważ wystarczy tylko posmarować nim okolice odbytu.

Zwalczanie hemoroidów u kobiet w ciąży

Hemoroidy niezwykle często stwarzają problemy u kobiet w ciąży. Mogą one oczywiście stosować miód i ziemniaki, lecz o wiele lepszym pomysłem będzie częste zmienianie pozycji podczas siedzenia lub leżenia, a także zwiększona częstotliwość spacerowania i lekka gimnastyka. Kobiety w ciąży, którym we znaki dawać się będą hemoroidy, powinny rozważyć zmianę diety — należy do niej wprowadzić dużą ilość błonnika, czyli np. świeże warzywa i owoce, a także pełnoziarniste produkty zbożowe.

Co z hemoroidami u dzieci?

Wielu osobom wydaje się, że hemoroidy to problem jedynie osób dorosłych. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że równie dobrze mogą one stanowić kłopot także dla dzieci. Pamiętać jednak trzeba, że w tym wypadku powody takiego stanu rzeczy będą inne, a więc powinny być stosowane inne metody lecznicze. Innymi słowy, niewskazane jest użycie ziemniaków lub miodu, a zamiast tego powinno się sięgnąć po coś zupełnie nowego.
Głównym powodem powstawania hemoroidów u dzieci jest zalegający w odbytnicy kał. Oznacza to, że najlepszą metodą walki z tym problemem będzie radykalna zmiana diety u malucha. Koniecznie musi być ona bardzo bogata w błonnik.

Inne skuteczne metody zwalczania hemoroidów

Wiedzieć trzeba, że istnieje jeszcze szereg innych równie skutecznych domowych metod zwalczania hemoroidów. Jeśli ktoś uważa, że ziemniak lub miód nie są dla niego, zawsze może skorzystać z innych rozwiązań. Szczególnie poleca się np. okłady z lodu, które będą łagodziły ból i obkurczały naczynia krwionośne. Oprócz tego doskonałą propozycją będzie nasiadówka, czyli przynajmniej 10-minutowe siedzenie w wannie wypełnionej ciepłą wodą z dodatkiem rumianku, szałwii lub kory kasztanowca.