Jak się zmierzyć?

Aby dobrać odpowiedni rozmiar odzieży prosimy wykonać pomiar ciała zgodnie z instrukcją poniżej.

                       Jak się zmierzyć


To właśnie od dokładności i staranności wykonanego pomiaru ciała będzie zależał wybór dobrego rozmiaru odzieży.

 • Do pomiarów należy używać miarki krawieckiej, która idealnie dopasuje się do mierzonego fragmentu ciała i da najbardziej wiarygodny pomiar.
 • Można mierzyć się samodzielnie lub z pomocą drugiej osoby – wówczas pomiar jest bardziej wiarygodny (nie garbimy się, by złapać miarkę).
 • Obwód talii należy zmierzyć tuż nad pępkiem przy rozluźnionych mięśniach brzucha. Podczas pomiaru nie należy wciągać brzucha ani napinać mięśni. Pomiar będzie najbardziej wiarygodny po swobodnym wydechu. Raczej nie należy dokonywać pomiaru po sytym posiłku, zamiast tego lepiej wykonać go kilka godzin później.
 • Obwód pasa mierzymy jeden centymetr pod pępkiem – to właśnie na tej linii najczęściej nosi się spodnie o standardowej wysokości stanu. Najlepiej wykonać go przy rozluźnionych mięśniach brzucha i po swobodnym wydechu.
 • Obwód bioder mierzy się w ich najszerszym miejscu. Kluczową kwestią jest wyznaczenie tego najszerszego punktu i pomiar przy wyprostowanej sylwetce i złączonych nogach.
 • Obwód uda oraz łydki również mierzy się w najszerszym miejscu. Podczas pomiaru należy stać prosto i nie napinać mięśni nóg.
 • Obwód klatki piersiowej mierzymy nieco poniżej pach, na linii piersi. Wybierając koszulkę czy żakiet, należy mierzyć się w biustonoszu, bo wówczas piersi układają się zupełnie inaczej, są uniesione i klatka piersiowa może mieć zdecydowanie większy obwód. Pomiaru należy dokonać po swobodnym wydechu przy wyprostowanej pozycji ciała.

Jak posługiwać się tabelą rozmiarów?
Tabele rozmiarów pomagają zorientować się w tym, jaki rozmiar ubrania wybrać. By ułatwić sobie to zadanie, należy:

 • Dokonać dokładnego pomiaru własnego ciała. Jeśli w tabeli spodnie dobiera się na podstawie obwodu pasa i bioder, to właśnie te obszary należy zmierzyć.
 • Przeanalizować rozmiary, które są przedstawione w tabeli i wybrać ten, który jest najbardziej zbliżony do naszych wymiarów. Jeśli mamy wątpliwości, bezpieczniej jest wybrać rozmiar większy niż za ciasny.
 • Przy wyborze rozmiaru należy wziąć pod uwagę także fason i materiał, z którego wykonana jest odzież. Jeśli kupujemy elastyczne spodnie dresowe, możemy oczekiwać, że delikatnie się naciągną i dopasują do ciała.

  Ubrania są mierzone na płasko. Poszczególne wymiary mogą różnić się +/-2cm.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl